Am deschis cel de-al 4-lea șantier de reabilitare a liniei de tramvai! Astăzi…

🚋 Am deschis cel de-al 4-lea șantier de reabilitare a liniei de tramvai! 🏗 Astăzi, au început lucrările la linia de tramvai de pe Bd. Chișinău, un tronson vechi de aproape 45 de ani. Era nevoie de o modernizare completă și exact asta facem. 🚦 Lucrările vor dura maximum 12 luni și vor însemna: șină nouă, mai silențioasă și mai rezistentă, peroane moderne cu adăposturi și protecție pentru călători, iluminat public trecut în subteran etc. Am cerut constructorului să păstreze cel puțin două benzi pe sens pentru un impact minim asupra traficului. Lotul început astăzi face parte dintr-un total de 14, însumând 50 de km de linie de tramvai nouă în Bucuresti, o investiție de 2,5 miliarde lei – cel mai mare proiect de infrastructură rutieră realizat de o munipalitate din România. Acest segment este o piesă importantă pe harta transportului public. Va asigura conexiunea cu tronsoanele noi de tramvai pe care le vom construi, închizând inelul principal al rețelei, așa cum funcționează deja bine-cunoscutul tramvai 41.





Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest