Bucureștiul a fost, în ultimele săptămâni, capitala mondială a muzicii clasice. …
Bucureștiul a fost, în ultimele săptămâni, capitala mondială a muzicii clasice. Festivalul „George Enescu” a adus pe scenele noastre artiști de renume internațional, a atras public din întreaga lume și a pus orașul nostru pe harta celor mai prestigioase evenimente culturale.
Peste 15 mii de spectatori au fost prezenți doar în Piața Festivalului George Enescu. Un eveniment organizat de Primăria Capitalei prin Arcub și care a constituit doar una din scenele Festivalului.
În semn de recunoaștere pentru munca, pasiunea și viziunea artistică ce au dus Festivalul „George Enescu” la standardele de excelență pe care le vedem astăzi, voi propune Consiliului General al Municipiului București, în următoarea ședință, acordarea titlului de Cetățean de Onoare al Municipiului București maestrului Cristian Măcelaru, Director artistic al Festivalului.
Îi mulțumim pentru că ne aduce mai aproape de frumusețea universală a muzicii.
Foto credit: Artexim, Arcub