Pe 5 februarie încep lucrările de reabilitare la linia 5, una dintre cele mai lu…
Pe 5 februarie încep lucrările de reabilitare la linia 5, una dintre cele mai lungi şi importante linii de tramvai din Capitală!
▶️ Linia 5 leagă Centrul de zona de Nord a Capitalei şi va fi modernizată pe o lungime de 4,3 km, pe tronsonul cuprins între Șoseaua Ștefan cel Mare și Podul Băneasa.
🚃 Odată reabilitată, #Linia5, sau Tramvaiul corporatiștilor, va deveni o alternativă rapidă de acces către zona de Nord şi va fluidiza traficul din zonă.
Termenul de execuţie a lucrărilor este de 12 luni.
_____
Lucrările presupun:
➖modernizarea căii de rulare
➖realizarea peroanelor (care vor fi dotate cu adăposturi pentru călători, borne reflectorizante, gard pentru protecția călătorilor, stâlpi pentru supraveghere video etc)
➖înlocuirea în totalitate a elementelor rețelei de contact
➖modernizarea substației electrice de tracțiune Nordului
➖lucrări la sistemul de iluminat public etc.