Pe 5 februarie încep lucrările de reabilitare la linia 5, una dintre cele mai lu…

Pe 5 februarie încep lucrările de reabilitare la linia 5, una dintre cele mai lungi şi importante linii de tramvai din Capitală! ▶️ Linia 5 leagă Centrul de zona de Nord a Capitalei şi va fi modernizată pe o lungime de 4,3 km, pe tronsonul cuprins între Șoseaua Ștefan cel Mare și Podul Băneasa. 🚃 Odată reabilitată, #Linia5, sau Tramvaiul corporatiștilor, va deveni o alternativă rapidă de acces către zona de Nord şi va fluidiza traficul din zonă. Termenul de execuţie a lucrărilor este de 12 luni. _____ Lucrările presupun: ➖modernizarea căii de rulare ➖realizarea peroanelor (care vor fi dotate cu adăposturi pentru călători, borne reflectorizante, gard pentru protecția călătorilor, stâlpi pentru supraveghere video etc) ➖înlocuirea în totalitate a elementelor rețelei de contact ➖modernizarea substației electrice de tracțiune Nordului ➖lucrări la sistemul de iluminat public etc.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest